Aktualności Z życia parafii

Betlejemskie Światło Pokoju – Światło dla Ciebie

„Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.”

Powyższe słowa zapisane na oficjalnej stronie poświęconej Betlejemskiemu Światłu Pokoju idealnie oddają ideę tego dzieła.

22 grudnia 2022 roku, po raz pierwszy w historii naszej parafii, harcerze z 13. DSH „Pochodni” imienia podharcmistrza Tadeusza „Neya” Iwanowskiego, przynieśli do nas Betlejemskie Światło Pokoju.

„W Polsce od 31 lat, każdego roku w grudniu, jedno wybrane dziecko leci samolotem do Betlejem. Tam schodzi do Groty Narodzenia Jezusa i od płonącego Wiecznego Światła zapala jedną świeczkę. Ta świeczka przylatuje do Wiednia, gdzie podczas nabożeństwa jest rozdawane harcerzom z państw sąsiadujących z Austrią. Oni w sztafecie przekazują to światło swoim sąsiadom. My – polscy harcerze – otrzymujemy je co roku od skautów słowackich, raz po polskiej stronie w Zakopanym, raz po stronie Słowackiej. W tym roku przywieźliśmy je ze Słowacji.” – mówiła pani Dorota, która wyraziła wielką radość, że biłgorajscy harcerze mogli w tej sztafecie przynieść w tym roku Światło Pokoju również do naszej parafii.

Światło Pokoju zostało uroczyście przekazane ks. proboszczowi, a następnie wszystkim chętnym zebranym na Mszy świętej. Zapalona świeca stoi przy ołtarzu w bocznej nawie, od której można odpalać swoje świeczki i zanieść światło do swoich domów, do czego gorąco wszystkich zachęcamy!

Harcerzom z z 13. DSH „Pochodni” imienia podharcmistrza Tadeusza „Neya” Iwanowskiego bardzo dziękujemy za dostarczenie nam Betlejemskiego Światła Pokoju i życzymy Bożego Błogosławieństwa i wszelkich potrzebnych łask. Czuwaj!