Aktualności Z życia parafii

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!

4 kwietnia 2021r. świętowaliśmy Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Przed rozpoczęciem pierwszej Mszy św. tzw. Rezurekcji, ks. proboszcz wyszedł z Przenajświętszym Sakramentem przed główne drzwi kościoła i pobłogosławił całą parafię.

Z powodu pandemii procesja obwieszczająca Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa nie odbyła się. Dlatego też to błogosławieństwo miało wielkie znaczenie dla parafian.

„Gdyby Jezus nie zmartwychwstał arcykapłani zaoszczędziliby pieniądze, które dali żołnierzom, by ci głosili fałsz, że ciało Jezusa zostało w nocy wykradzione. Gdyby Jezus nie zmartwychwstał żołnierze mniej by zarobili.”– tymi słowami ks. proboszcz rozpoczął swoją Homilię, w której nawiązał również do czytania z dnia poprzedniego, mówiącego o przejściu przez Morze Czerwone. „Dziś Bóg pokazał, że jest Paschalny. Paschalny na zawsze. Pascha oznacza przejście, a przejście oznacza, że już nie wracam do tego, co było. Kiedy Jezus zmartwychwstał, to przeszedł ze śmierci do życia.

„Pan Jezus przeszedł raz na zawsze i już nie umrze, nie umiera. (…) Pan Jezus jedyny umarł i zmartwychwstał i tę prawdę jako Kościół, wspólnota i rodzina wypowiadamy, choćby w wyznaniu wiary.”

Kapłan tłumaczył, że tak częsty problem z naszą wiarą bierze się stąd, że my nie przechodzimy przez „swoje Morze Czerwone” „My dotykamy i wracamy z powrotem. Nie umieramy na krzyżu, ale go tylko nosimy. I w tym jest problem. My nie potrafimy raz na zawsze zostawić naszych grzechów, nieporozumień, kłótni, zranień. Spowiedź jest Paschą, jest przejściem z niewoli grzechu do wyzwolenia, do nowego człowieka, ale dobrze wiemy, że to długo nie trwa i wciąż do tych grzechów wracamy, dlatego trudno jest mówić, że my przeżywamy Paschę.

A Chrystus mówi: zostaw to! Nie trzeba się babrać w przeszłości, nie wracaj do słabości i do grzechów! Idź do przodu, nie oglądaj się za siebie! Bądź człowiekiem Paschalnym. Pan Jezus mówi nam dzisiaj: uwierz mi! Ja Jestem Zmartwychwstaniem i Życiem. Kto wierzy we Mnie, choćby i umarł, żyć będzie. Zabrałem z sobą na krzyż, na Golgotę, wszystkie twoje grzechy. Umarłem za ciebie! Bądź wolnym człowiekiem.

Kto wierzy we Mnie, choćby i umarł, żyć będzie – mówi Chrystus. Wierzysz w to?”

Niech Zmartwychwstały Pan błogosławi Waszym domom, rodzinom, przyjaciołom i bliskim. Niech Was obdarzy pokojem, którego tak bardzo jesteśmy spragnieni w trudnym czasie zmagań z konsekwencjami pandemii, a nadchodzący czas opromieniony blaskiem Zmartwychwstania przyniesie nam wszystkim błogosławione owoce Ducha Świętego.