Aktualności Z życia parafii

Organy z niemieckiej katedry dotarły do naszego kościoła

21 września br. dotarł do nas transport z naszymi nowymi organami.

Już o godz. 9.00 ruszyły prace przy rozładunku tir-a. Do pomocy przyszło bardzo wiele osób i każda z nich w pocie czoła nosiła niezliczone ilości części.

Organy, które znajdą się na chórze naszego kościoła są organami koncertowymi przywiezionymi z Katedry w Ulm (Niemcy), czyli kościoła Najświętszej Marii Panny w Ulm, zabytkowego gotyckiego kościoła parafialnego, początkowo katolickiego, następnie (od reformacji) protestanckiego.

Od 1890 (roku zakończenia budowy) kościół w Ulm, dzięki wieży mającej 161,53 metrów, jest najwyższym kościołem na świecie.

Zanim usłyszymy piękne brzmienie naszych nowych organów, będziemy musieli poczekać około pół roku. Warto jednak czekać tak długo, tym bardziej, że na zaproszenie ks. proboszcza przyjedzie do nas pan Friedemann Johannes Wieland – organista i wybitny muzyk, pracujący w niemieckiej katedrze, by zagrać nam wspaniały organowy koncert.

O rozbiórce organów i planowanym transporcie do Polski rozpisywały się również niemieckie media. Poniżej można obejrzeć krótkie nagranie z tego wydarzenia.