Z życia parafii

Orszak Trzech Króli A.D. 2018

„Bóg jest dla wszystkich – wszyscy do stajenki!”

Po raz kolejny, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwanego Świętem Trzech Króli, wyruszyliśmy główną ulicą Biłgoraja do stajenki, by pokłonić się Świętej Rodzinie. Ubrani w czerwone peleryny i uzbrojeni w rycerskie miecze maszerowaliśmy z naszym europejskim królem Kacprem, raz po raz wykrzykując hasło: Idźmy do Boga – dla wszystkich droga!

W drodze do stajenki mijaliśmy dwór Heroda, który ze swoimi dworzanami starał się ze wszystkich sił zniechęcić nas do dalszej drogi. „Szlag mnie trafia, aż z zazdrości. Gdzież to lezie tyle gości? Do Betlejem, gdzieś do szopy? Tu jest trunku puchar złoty!”

„Zatrzymajcie się dziś u mnie! Po co tam leziecie tłumnie? Jako grzesznych was przepędzą! Tam jest zwykła bida z nędzą!”

Nikt z podróżujących w królewskim orszaku nie skusił się, by zostać na dworze Heroda. Szliśmy dalej, śpiewając kolędy i wykrzykując: Nie szukaj znaków – ruszaj w orszaku!

Nie uszliśmy daleko, gdy do naszych uszu dotarły skoczne dźwięki biesiadnej muzyki i głos gospodarza: „Gdzie idziecie? Stójcie! Ludzie! Jakieś Dziecię? W jakiejś budzie? Po co pchać się tam, gdzie szopka? Tu rozkosze można spotkać.”

„O, tu świeża idzie młodzież – kufel czeka już w gospodzie. Hej, chłopaki i dziewuchy, napchać brzuchy, napchać brzuchy!”

Oj, kusili ci biesiadnicy, ale nikt z nas nie miał zamiaru usiąść przy ich stole. Na nic się zdały ich zachęty i przekonywania. Bo przecież Bóg ciągle czeka – czeka na człowieka!

Z czasem do naszego orszaku dołączyli pasterze, którzy po odwiedzinach Anioła również zapragnęli pójść do Betlejem i pokłonić się Jezusowi.

 

 

Na końcu naszej podróży ujrzeliśmy skromną szopkę, a w niej Świętą Rodzinę: Józefa, Maryję i Dzieciątko.

 

 

 

 

 

 

Każdy z królów przyniósł małemu Jezuskowi dar. U Jego stóp złożyli mirrę, kadzidło i złoto.

Dostojni i bogaci, ubrani w złoto i purpurę, przybyli z dalekich stron i nie wstydzili się oddać pokłon Panu…

„Mam królestwo i bogactw tak wiele posiadam, lecz Ty jesteś Królem, Tobie pokłon składam.”

„Dziś, Jezu, składam pokłon przy żłóbku, przy sianie. Niech miłość Twa na zawsze w sercu mym zostanie.”

Bóg jest dla wszystkich – dalekich i bliskich!

Zdjęcia można obejrzeć w galerii na naszym parafialnym Facebook’u:  http://www.facebook.com/ParafiaChrystusaKrolaWBilgoraju/photos/