Aktualności Z życia parafii

Porzucone krzyże

W Niedzielę 29 sierpnia, ks. proboszcz Józef Michalik, podczas Homilii na Mszy świętej mówił o wielkim znaczeniu krzyża. Opowiadał o okolicznościach przyjęcia chrześcijaństwa przez Cesarza Konstantyna, który podczas walki miał ujrzeć na niebie Krzyż i usłyszeć słowa: „W tym znaku zwyciężysz!”

Historia ta miała pomóc nam zrozumieć jak ważny powinien być dla nas krzyż, przez tak wielu ludzi odrzucany i pogardzany. Usuwany z herbów znanych drużyn sportowych, opluwany przez wrogo nastawionych niewierzących, wyrzucany na śmietnik lub oddawany do sklepów, bo nie pasuje do nowoczesnego wystroju domów i mieszkań.

Z takich właśnie porzuconych krzyży powstanie u nas jeden duży krzyż, który zostanie powieszony pod witrażem w bocznej nawie.

„Będzie to przeciwwaga, a nade wszystko zadośćuczynienie za tych wszystkich, którzy pozbywają się krzyży ze ścian swoich mieszkań.” – mówił ks. proboszcz Józef Michalik.

„Powinniśmy uczyć nasze dzieci znaczenia krzyża. Uczyć je kochać krzyż, uczyć szacunku do krzyża. Zadbajmy więc o zdrowe, religijne wychowanie dzieci i młodzieży!” – prosił.

Ks. proboszcz przywiózł z Francji cztery porzucone krzyże. Znalazł je na tzw. „pchlim targu” – nie mógł ich tam zostawić. Odkupił je i zabrał ze sobą.

Niech one będą początkiem akcji zbierania porzuconych krzyży, które złączone, stworzą jeden duży krzyż w nawie pod witrażem mówiącym: „W tym znaku zwyciężysz!”