Z życia parafii

Święty na ból gardła

Święty Błażej otaczany jest przez wiernych wielką czcią. Był biskupem Sebasty – miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji. Umarł około 316 roku. W liturgii Kościoła wspominamy go 3 lutego.

Wg historii św. Błażej, podczas pobytu w więzieniu, cudownie uzdrowił syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość i nie można jej było usunąć. Groziło mu uduszenie.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia kapłani po dziś dzień w dniu św. Błażeja błogosławią gardła, przykładając do niego dwie skrzyżowane świece.

Za wstawiennictwem tego świętego prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy.

 

„Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”

„Do św. Błażeja modlimy się nie tylko o zdrowe gardło i migdałki. Prosimy go także o zdrowie naszej mowy. Prosimy, by strzegł naszego języka przed grzechem obmowy, plotkarstwa, osądzania i kpiny. Prosimy, by stał na straży naszych warg i pomagał wypowiadać dobre słowa: pocieszenia, troski, otuchy i miłości. Prosimy go także o pomoc, gdy zapragniemy wielbić Boga naszym językiem. Św. Błażej pomaga, aby nasz język był narzędziem miłości i dobra.”

Wszechmogący i miłosierny Boże, za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach, otocz nas Swoją opieką i wybaw od chorób i zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.