Aktualności Z życia parafii

VIII Biłgorajska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę

„Rozpoczynamy naszą pielgrzymkę od Mszy świętej, od ofiary Jezusa Chrystusa. To jest dla nas wzór, że wszystko co my czynimy, ta nasza droga i ten trud, który podejmujemy, ma się stać ofiarą na chwałę Boga. Pamiętajmy również o tym, jaki charakter ma nasz wyjazd, że to jest pielgrzymka. Wszystko co niesiemy, co mamy w sobie, co bierzemy ze sobą na ten rower, intencje o które ktoś nas poprosił – wszystko to składajmy podczas tej Mszy świętej.” – powiedział ks. Maciej Lewandowski na początku Eucharystii rozpoczynającej VIII Biłgorajską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę, 9 lipca 2019r.

„Po co jest pielgrzymka?” – pytał ks. Maciej w Homilii. Nawiązując do czytań mszalnych (Rdz 32, 23-32. 33b) tłumaczył zebranych, że Jakub dopiero jak przeniósł wszystkich swoich bliskich i dobytek, spotkał Boga.

„Jak to ważne jest byśmy mieli świadomość, że można walczyć tylko ze swoim trudem, ze swoją kondycją, z przeciwnościami pogody, ale to będzie mało. Można nawet nieść ciężary swoich bliskich, swojej rodziny – to mało. Jeśli my nie przeżyjemy takiego momentu, gdzie spotkamy Boga, to nic się nie dokona.” – mówił kapłan. Tłumaczył, że pielgrzymka jest czasem dla każdego uczestnika i dla Pana Boga. Zachęcał również, by wykorzystać ten czas by „pospierać się” z Panem Bogiem jak Jakub (Rdz 32, 23-32. 33b). Bywają chwile w naszym życiu, że zostają one zapamiętane dopiero, gdy nas coś boleśnie dotknie.

„Jeśli ja się spotkam z Jezusem Chrystusem, to będę mógł doświadczyć Jego mocy. Muszę się jednak na to otworzyć. Jeśli ja nie przeżyję z wiarą tego czasu pielgrzymki, to Pan Bóg nie będzie mógł zmieniać mojego życia. Kiedy człowiek pielgrzymuje, to Pan Bóg zsyła szczególne łaski. Dlatego tak ważne jest z jakim ja nastawieniem jadę. Pośród tego wszystkiego, co będzie nam towarzyszyło, muszę dostrzec Boga, muszę się z Nim trochę pospierać o moje życie. Może On będzie musiał coś w twoim życiu złamać, wszystko po to, żeby było lepiej, żebyś mógł doświadczyć Jego łaski.”

W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział ponad 80 osób. Pątnikom w drodze towarzyszą dwa samochody transportowe z zapleczem technicznym, medycznym i gospodarczym. Trasa licząca blisko 350 km została tak wyznaczona i podzielona, by pielgrzymka była ogólnodostępna. Przejazd odbywa się głównie drogami o niskim nasileniu ruchu, krótkie etapy po 60 – 90 km sprawiają, że w pielgrzymce mogą uczestniczyć także mniej wprawieni rowerzyści, a nawet dzieci.

VIII Biłgorajska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę

Po raz pierwszy w pielgrzymce bierze udział aż trzech księży: ks. Maciej Lewandowski (par. Chrystusa Króla w Biłgoraju, ks. Piotr Szeptuch (par. św. Michała Archanioła w Miączynie) i ks. Tomasz Szumowski (par. Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu).

Pątnicy planują dojechać do Częstochowy w sobotę 13 lipca. Życzymy wszystkim uczestnikom VIII Biłgorajskiej Pielgrzymki Rowerowej dużo sił i wytrwałości w drodze do Jasnogórskiej Pani. Niech ten czas będzie okazją do wspaniałych duchowych przeżyć.

Zdjęcia można obejrzeć w galerii na naszym parafialnym Facebook’u:  http://www.facebook.com/ParafiaChrystusaKrolaWBilgoraju/photos/