Budowa Z życia parafii

Zakończenie prac przy oświetleniu kościoła

W sobotni wieczór 7 lipca br., nasza świątynia rozbłysła światłem trzech nowych żyrandoli. Na każdym zaświeciło 48 żarówek. Wraz z oświetleniem na ścianach i kolumnach dało to niesamowicie piękny efekt.

Nie łatwo jest zawiesić żyrandol mierzący 3,70 metra, nie wliczając w to oczywiście rurek osłaniających linkę i przewód. Od podłogi do sufitu jest 14 metrów, a od podłogi do żyrandola 4,60m.

To było nie lada przedsięwzięcie, ponieważ każdy z żyrandoli waży ok. 100 kg. Praca nad złożeniem i zawieszeniem dwóch z nich trwała od godz. 8.00 do 22.00.

 

Pracą nad projektem technicznym zajęła się firma z Rzeszowa. Tam właśnie w niedużym warsztacie powstawały wszystkie elementy żyrandoli. Każdy z nich wykonany jest z czystego mosiądzu i dwukrotnie pokryty lakierem bezbarwnym nitrocelulozowym. Jak twierdzi wykonawca, żyrandole nie będą ani rdzewiały, ani śniedziały. „One z czasem będą lekko patynować, ale to jest minimum 20 lat. W kościołach jest raz wilgoć, raz zimno, raz ciepło. Jak już będzie lekko przypatynowane, to wtedy można zdjąć, rozkręcić, rozebrać i na nowo wypolerować i jest jak nowe.”

Patrząc z dołu, żyrandole wydają się delikatne, lekkie i wręcz nie wyglądają by mierzyły prawie 4 metry. Wszystko to dlatego, że wnętrze naszej świątyni jest naprawdę duże. Kinkiety na ścianach i kolumnach idealnie współgrają z żyrandolami i dzięki temu całość prezentuje się przepięknie.

Bogu niech będą dzięki za pomyślne ukończenie prac!

 

 

 

Zdjęcia można obejrzeć w galerii na naszym parafialnym Facebook’u:  http://www.facebook.com/ParafiaChrystusaKrolaWBilgoraju/photos/